ДИТЯЧО-ЮНАЦЬКА БІБЛІОТЕКА МИРГОРОДСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ 
Методичний відділ
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Вітаю Вас, Гість · RSS 28.03.2024, 23:45

 

Правова культура – дзеркало моралі

 
 
 
 
 
            У кожній країні, кожного народу є свої святині: релігійні, культурні, політичні, правові, економічні…  Але у більшості народів є особливі багатовимірні святині, які мають одночасно і політичну, і економічну, і духовну, і правову цінність.
            Для нашої рідної країни – це Конституція України, сімнадцятиріччя якої ми відзначили цього року. Громадяни нашої незалежної суверенної держави найбільше її цінують і знайомлять з нею світ як з предметом національної гордості. Чинна Конституція України – то  будівничий нашого суспільства і нашої держави, творець благ кожної людини.
             Основний  Закон нашої держави проголосив дію принципу верховенства права у нашій незалежній демократичній державі. Це спонукало бібліотеки Миргородщини до активізації роботи з організації заходів, спрямованих на правову освіту населення та із забезпечення потреб користувачів у правовій інформації.
            Основним джерелом інформування користувачів бібліотек району з питань права є бібліотечний фонд,  у якому широко представлені документи з правознавства та юридичних наук, офіційні, науково-популярні, навчальні, довідкові, енциклопедичні видання. Крім того, центральна районна бібліотека має чимало періодичних видань правової тематики, серед яких, зокрема,: «Офіційний вісник президента», «Відомості Верховної Ради України», «Офіційний вісник України», «Вісник державної служби України», серія «Закони України» та інші. Практично всі публічні бібліотеки району мають у своїх фондах  газети  «Голос України», «Урядовий курєр». Всі ці видання дозволяють численним користувачам вивчати правову політику нашої держави.
З метою ознайомлення користувачів з літературою, яка розкриває історію  Конституції України та її значення у розвитку суспільства, у читальній залі центральної районної бібліотеки організована розгорнута книжково-ілюстративна виставка «Знову присягаю імям матері своєї».
Представлена на ній інформація допоможе користувачам більше дізнатися про першу Конституцію України та одного із поборників української національної ідеї гетьмана  Пилипа Орлика, конституційне становлення нашої країни та усвідомити місце Основного Закону нашої держави у світовому конституційному вимірі. А на блозі центральної районної бібліотеки розміщена віртуальна книжкова виставка «Підліток: злочин і безкарність?».
Популяризації літератури з питань права сприяють також організовані у публічних бібліотеках району тематичні полички, книжкові виставки та відкриті перегляди літератури на теми: «Україна: її символи, святині, звичаї» (районна бібліотека для дітей), «Символи Вітчизни – символи народу» та «Конституція України – символ незалежної держави» (В.Сорочинська), «Конституція України – Основний Закон нашої держави» (В.Обухівська), «Правова сторінка» (Кибинська), «Конституція – основа моєї держави» (Шахворостівська) та інші.
У 2013  році центральна районна бібліотека взяла участь в обласному конкурсі на кращий сценарій масового заходу з правового виховання юнацтва та молоді серед центральних районних та міських бібліотек, який був проведений за ініціативи обласної бібліотеки для юнацтва. Підготовлений провідним бібліотекарем Ігольніциною Людмилою сценарій години суперечки «На рингу із совістю» ввійшов у десятку кращих робіт області.
З новими матеріалами про роль Конституції України у становленні та розвитку нашої держави працівники центральної районної бібліотеки ознайомили своїх користувачів під час дня інформації «Є Конституція – є міцна незалежна держава».
  Формуванню морально-правової культури користувачів-дітей сприяли приурочені до Дня Конституції України перегляди літератури «Зростаймо громадянами» та «Конституція моєї Батьківщини», організовані у районній бібліотеці для дітей. Велике пізнавальне значення для користувачів старшого шкільного віку мала також проведена бібліотекою бесіда «Жити за Основним Законом країни».
            Ще одним кроком вперед у розвитку бібліотечної справи у нашому районі стало відкриття чотирьох пунктів вільного доступу до мережі Інтернет при бібліотеках району. Останнім часом дедалі ширше використовуються користувачами електронні ресурси правничої тематики. Компютерні технології дозволяють здійснювати пошук документів набагато швидше, дають можливості безпосереднього перегляду нормативно-правових актів, копіювання на різні носії. Використовуються також веб - сайти державних органів і установ. Це дозволило, зокрема, розширити доступ громадян до інформації правової тематики та діяльності як центральних органів влади, так і органів влади на місцях. Крім того, завдяки цьому нововведенню бібліотеки стали не лише важливими центрами інформації, а й центрами місцевої громади.
            На основі довідково-бібліографічного апарату бібліотек, ресурсів Інтернету здійснюється пошук окремих юридичних документів, задовольняється чимало запитів користувачів правової тематики.
            Налагодженню звязків населення з органами влади  сприяють також організовані у багатьох бібліотеках Миргородщини центри регіональної інформації «Влада інформує». Основними завданнями їх є збір всіх нормативно-правових актів, прийнятих, як центральними органами влади, так і місцевими, а також надання їх у користування населенню. Тут до послуг користувачів законодавчі і нормативні документи, офіційні тексти обласних і районних органів влади  з проблем місцевого самоврядування, бази даних з питань економічної, господарської, правоохоронної діяльності органів місцевої влади і місцевого самоврядування.
Для створення гармонійно розвиненої особистості особливо актуальним в останній час є правове виховання дитини як громадянина сучасного  суспільства. Разом із безумовними досягненнями, проголошенням інтересів дітей пріоритетними для держави, можна відзначити і недостатню їх обізнаність зі своїми правами. Проте бібліотекарі добре усвідомлюють, що засвоєння прав дитиною – це довготривалий процес. Тому вони розпочинають цю роботу серед дітей молодшого шкільного віку.
Чимало заходів правової тематики проведено бібліотекарями серед дітей. Зокрема, з метою ознайомлення молодших школярів з Основним Законом нашої держави Комишнянська бібліотека організувала годину спілкування «Конституцію вивчай, знай і поважай». А Петрівцівська сільська бібліотека розповіла молодшим школярам про вирішальне значення для нашої держави цього документу під час правової години «Конституція – головний закон країни».
 Цікаво і  з успіхом була проведена гра - бесіда «Чи знаємо ми свої права?» Дібрівською сільською бібліотекою. Учасників заходу, учнів молодших класів, зацікавив виступ бібліотекаря, з якого вони дізналися про права дітей, які гарантує їм Конституція України та Конвенція про права дитини. Оскільки учасниками гри-бесіди були молодші школярі, захід був не лише пізнавальним, а й містив ігрові елементи. Наприклад, щоб переконатися, як засвоїли діти свої права, була проведена гра «Права дітей – казковим героям» за відомою українською народною казкою «Котигорошко».  Не залишила нікого байдужим також гра під назвою «Так чи ні?». Доречним і вдалим доповненням заходу стали вірші «Я маю право» та «Ми – діти вільної держави».
А Кибинська сільська бібліотека провела для користувачів молодшого шкільного віку гру-вікторину «Які права дітей порушені у казках?».
В.Сорочинська сільська бібліотека з метою виховання у дітей інтересу до правових знань, ознайомлення їх з Конституцією України як гаранта їх прав, організувала для молодших школярів тематичну годину «Золоті звучать слова: «Діти мають свої права». Правам дитини була також присвячена також тематична година «Права вивчай сумлінно», яку провела для учнів молодших класів  місцевої школи завідуюча Хомутецькою сільською бібліотекою Бабич Людмила.
Чимало нового і цікавого про історію національних символів нашої держави дізналися юнаки та дівчата під час тематичної години «Священні символи України»,  організованої для них Єрківською сільською бібліотекою.
2013 рік проголошений Президентом України В. Януковичем  Роком дитячої творчості,  і публічні бібліотеки району активно сприяють розвитку творчих здібностей своїх юних користувачів. Зокрема, в рамках районної програми «Бібліотеки Миргородщини презентують » з багатьох сіл надійшло до районної бібліотеки для дітей чимало малюнків школярів на тему «У серці кожної дитини живе любов до Батьківщини». У своїх творчих роботах юні українці передали свої патріотичні почуття до рідної країни, продемонстрували гарне знання головних символів України та своїх прав. А Ромоданівська  бібліотека організувала для дітей конкурс малюнків на асфальті «Моя країна –Україна».
Роботу по правовому вихованню населення публічні бібліотеки району будуть продовжувати і надалі з метою розвитку правової освіченості громадян, формування навичок та уміння реалізувати надані їм Конституцією України права і свободи.
 
За останній час багато чого змінилося у нашому житті, та для бібліотечних працівників визначальними були і залишають інтереси користувачів та їхні запити. Ми переконані, що бібліотеки району завжди будуть впливовим фактором в організації громадського життя регіону, у захисті конституційних і людських прав його населення.
 
 
Валентина Оврах, провідний методист центральної районної бібліотеки

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

У березні 1979 року у складі ЦРБ розпочав свою роботу, як окремий структурний підрозділ, методично-бібліографічний відділ. З часом після кількох скорочень штату його працівників відділ припинив свою роботу. В даний час методичне забезпечення роботи публічних бібліотек району здійснює провідний методист ЦРБ за такими напрямками:

         - аналізування роботи публічних бібліотек. Здійснюється аналіз як статистичних даних, так і роботи бібліотек по окремих напрямках. Зокрема, тематичні аналізи діяльності бібліотек висвітлюються на шпальтах районної газети «Прапор перемоги». Питання про роботу бібліотек розглядаються на засіданнях ради по культурному будівництву та раді при директору. Щороку ЦРБ видає інформаційний дайджест «Бібліотечна мозаїка», у якому аналізується робота публічних бібліотек з певної теми;

         - підвищення кваліфікації бібліотечних працівників здійснюється диференційовано.

Провідні спеціалісти ЦРБ щороку проходять навчання в обласних методичних центрах, працівники сільських бібліотек підвищують свою кваліфікацію на обласних курсах в м.Гадячі. Для новопризначених працівників при ЦРБ діє школа новопризначеного бібліотекаря. В практику роботи бібліотеки запроваджені такі нові ефективні форми підвищення кваліфікації, як день творчої ініціативи, творча лабораторія – практикум і т.і.;

         - забезпечення бібліотек методично-бібліографічними матеріалами. Щороку для публічних бібліотек району розробляється більше 20 посібників різноманітних форм та тематики. Особлива увага приділяється розробці матеріалів краєзнавчої тематики, зокрема таких, як краєзнавчі розвідки, краєзнавчі нариси і т.і.;

         - надання методичної та практичної допомоги на місцях. Здійснюється як комплексне, так і тематичне вивчення роботи бібліотек, надається методична та практична допомога з різних напрямків бібліотечної роботи;

         - вивчення, узагальнення, пропаганда та впровадження передового бібліотечного досвіду. Обмін передовим досвідом включається до програм заходів по підвищенню кваліфікації. Робота кращих бібліотек висвітлюється на сайті ЦРБ та блогах ЦРБ та РБ для дітей, на шпальтах районної газети «Прапор перемоги». В практику роботи запроваджено щорічний випуск інформаційного бюлетеня передового досвіду бібліотек «Від творчих пошуків до творчих здобутків».

Copyright MyCorp © 2024
Зробити безкоштовний сайт з uCoz