ДИТЯЧО-ЮНАЦЬКА БІБЛІОТЕКА МИРГОРОДСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ 
Книжкові виставки
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Вітаю Вас, Гість · RSS 26.04.2024, 19:17

 

 

Ти, рідна мово, чиста, як роса

        Сьогодні відзначається Міжнародний день рідної мови - свято, засноване ЮНЕСКО в 1999 році. Головна мета цього дня - підтримати самобутність та важливість кожної мови та її важливість для народу. Не дарма кажуть, що після відмови від рідної мови нація вмирає, адже мова містить історію та культуру держави. Мовне питання досі є дуже актуальним в Україні та викликає безліч суперечок. 

         26 жовтня 1999 року  на Генеральної конференції ЮНЕСКО було оголошено про підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності. Для цього було засноване міжнародне свято, що відзначається 21 лютого. Датою свята обрали день протестів у Бангладеші 1952р., коли влада  жорстоко придушила акцію проти заборони бенгальської мови в країні. З 2000 року День рідної мови щорічно відзначають в Україні.

          Мова є душею нації, її генетичним кодом, у її глибинах народилося багато з того, чим може пишатися наш народ. Як море починається з річки, так українське слово – з писемності. Наше слово набирало сили на пергаментах Нестора-Літописця, шліфувалося у творах Григорія Сковороди, Івана Мазепи, поглиблювалось під пером Івана Котляревського, особливо Тараса Шевченка, удосконалювалося пізніше І. Нечуєм-Левицьким, П. Мирним, М. Коцюбинським, Л. Українкою та багатьма іншими видатними українцями. Тому, з нагоди свята в Дитячо-юнацькій бібліотеці влаштована книжкова виставка «Ти, рідна мово, чиста, як роса».

         Вітаємо вас, дорогі читачі, з Міжнародним днем рідної мови. Нехай материнське слово буде для всіх нас оберегом. Щастя вам, добра, нових здобутків в ім’я України!

 

_____________________________________________________________________________________________________

Ура! Канікули! А ще, сніжна зима… Новий рік… Різдво… Вони завжди зачаровують своєю таємницею. Ми теж вирішили здивувати вас, шановні читачі абонемента для учнів 5 – 9 класів Дитячо-юнацької бібліотеки і підготували цікаві виставки книжок, які допоможуть зробити   зимові вечори затишними, настрій святковим, а зиму – теплою та цікавою.

Гостинно запрошуємо!

 

_____________________________________________________________________________________________________

Прийшов, щоб не розлучатися

            Не кожному з тих, хто пише, вдається здобути визнання сучасників. Не все з читаного залишає глибокий слід у серцях людей. Цього не скажеш про нашого ювіляра.  Грудневий «літературний календар» Дитячо-юнацької бібліотеки про  Григора Михайловича Тютюнника  - письменника, який прийшов до своїх читачів (і дітей, і дорослих) надовго. Прийшов, щоб не розлучатися.

         05 грудня виповнюється 90 років від дня його народження.

         Народився Григір Тютюнник 1931 року в селі Шилівка на Полтавщині. У сім’ї Тютюнників любили художнє слово. Григір теж відчував потяг до літератури. Та все хороше в житті приходило до  нього із запізненням. Не юним він вступив на філологічний факультет Харківського університету. За плечима було життя в полтавському селі довоєнному та в роки фашистської окупації, навчання у ремісничому училищі по війні, проживання на Донбасі,   військова служба на флоті, вечірня школа робітничої молоді.  Писати почав під час навчання у вузі. Перші твори були російською мовою, оскільки понад двадцять років перебував у російськомовному середовищі. 1961 року в журналі «Крестьянка» побачило світ перше його оповідання «В сумерки», написане російською мовою. На той час автору було тридцять років. Українською мовою почав писати після смерті брата по батькові  Григорія Тютюнника, у якого Григір пройшов першу школу літературного навчання. А коли прочитав словник Грінченка, з українською мовою більше не розлучався.

         1963 року письменник перебрався до Києва, працював у редакції газети «Літературна Україна», в сценарній майстерні Київської кіностудії  імені Довженка, у видавництвах «Радянський письменник», «Молодь», «Дніпро», «Веселка».

         1966 року вийшла перша книжка прози Тютюнника «Зав’язь». Пізніше побачили світ збірки новел «Батьківські пороги» (1972), «Крайнебо» (1975), «Коріння» (1978), книжки для дітей «Ласочка» (1970), «Степова казка» (1973), повісті «Климко» (1976) та «Вогник далеко в степу» (1978). У 1980 році   за повісті «Климко» та «Вогник далеко в степу» письменнику  було присуджено  премію імені Лесі Українки. Григір Тютюнник є автором кіносценарію за твором «Вир» Григорія Тютюнника.

          Також  письменник  перекладав українською мовою твори Максима Горького («Серце Данко»), Івана Соколова-Микитова («Рік у лісі») та ін.  1978 року у видавництві «Молодь» вийшла збірка оповідань та кіноповістей Василя Шукшина «Калина червона» у перекладі Григора Михайловича. На початку 70-х років він  працював у видавництві «Веселка». Серед його  доробків — настільна книга-календар для дітей «Дванадцять місяців» (1974).  У 1981 році побачила світ книжка «Пригоди барона Мюнхаузена» в перекладі Григора Тютюнника – то була його остання творча робота. В останні місяці життя письменник працював над повістю «Житіє Артема Безвіконного». Не будучи в змозі в усій повноті реалізувати свій талант в атмосфері чиновницького диктату над літературою, 06 березня 1980 року Григір Тютюнник покінчив життя самогубством.

     

         Запрошуємо  на абонемент для учнів 5 – 9 класів нашої бібліотеки усіх поціновувачів українського слова переглянути творчий доробок Григора Тютюнника.

 

_____________________________________________________________________________________________________

Схиліться! Свічку запаліть!

   Жахливим злочином проти власного народу став штучний голод 1932-1933 рр. За механізмом творення і страхітливими наслідками його слід занести до книги трагічних дат в історії людства. Він посів би гідну першість серед злочинів, вчинених  фашистами за роки Другої світової війни.

    Голод 1933 р. – не історична минувшина. Він живе у памяті очевидців, жагучим болем відгукується у їхніх скронях. Дух мільйонів замучених селян, їхні тіні й невимовний біль закликають нас прокинутися від  летаргійної сплячки, не піддаватися зневірі, а попри наші сьогоднішні негаразди намагатися донести правду про найтрагічніші сторінки в історії народу  до наших дітей, онуків.

   До вашої уваги в Дитячо-юнацькій бібліотеці до  Дня пам’яті жертв голодомору влаштована книжкова виставка «Схиліться! Свічку запаліть!». Книги, які представлені на виставці, сприятимуть кращому розумінню історичних причин  та соціально-демографічних наслідків голодомору в Україні. Переконані, що уважне вивчення цієї теми не залишить байдужою нашу молодь, а жахливі факти минувшини викличуть зневагу до будь-яких форм тоталітаризму.

  Бажаємо успіхів у дослідженні нашої історії.

 

_____________________________________________________________________________________________________

Увага, новинки!

Фонд юнацького абонемента Дитячо-юнацької бібліотеки поповнився новими виданнями. Це твори обумовлені шкільною програмою з української та зарубіжної літератури.

 До книги видатного німецького письменника, композитора і художника Ернста Теодора Амадея Гофмана ввійшли найвідоміші його твори: «Золотий горнець», «Малюк Цахес, на прізвисько Цинобер», «Володар  бліх» , «Життєва філософія кота Мура». У фантастичних повістях-казках письменника присутні романтична іронія, реальність ілюзорного,  ірраціональність буденного…

«Портрет Доріана Ґрея»  є одним з найпопулярніших творів серед молоді. Його автор ірландець Оскар Вайлд – геній крилатих висловів. Уміння декількома словами викласти філософську думку та залишити читача здивованим після прочитання, та ще й у роздумах Вайлд довів до абсолюту.

Головна героїня роману «Кава з кардамоном» польської письменниці Йоанни Яґелло – 15-річна дівчина на ім’я Лінка. Її життя раптом змінюється. Доводиться вирішувати багато недитячих проблем. Пригоди Лінки захоплюють. Тому перед початком читання цієї книги варто заварити собі каву з кардамоном, яка добре смакуватиме з перипетіями сюжету.

Книга «Я(Романтика)» вміщує вибрані твори українського прозаїка, поета, публіциста Миколи Хвильового. Новели талановитого митця приваблюють тематичною злободенністю і мистецькою самобутністю.

Роман «Місто»,  завершений у 1927 році, став першим урбаністичним твором в українській літературі. В ньому Валер’ян Підмогильний, один з найвидатніших прозаїків українського «розстріляного відродження», описав молодь, яка на початку 1920-х років тисячами потягнулася з сіл, аби завоювати і зробити своїм українське місто. Письменник показав бажання молодих селян «вийти в люди», аналізує їхню психологію.

Запрошуємо до бібліотеки старшокласників, студентів, всіх, кого цікавлять кращі зразки світової та української літератури.

 

_____________________________________________________________________________________________________

 

                              Майстер слова


            7 листопада виповнюється 85 років від дня народження одного з найвизначніших українських поетів ХХ століття Миколи Вінграновського. Народився він у селі Богопіль (нині Первомайськ) Миколаївської області. Навчався на акторському відділенні Київського інституту театрального мистецтва. Закінчив Інститут кінематографії в Москві, де навчався у класі Олександра Довженка, який мав значний вплив на формування поета.

              Письменник, кінорежисер, кіносценарист, кіноактор Микола Вінграновський  увійшов  в український культурний простір наприкінці 1950-х років. Перші надруковані вірші сколихнули найвибагливіших. Він називав себе Миколою «осіннім», особливо відчував красу, переписував безліч разів свої твори, був невтомним шукачем справжнього Слова і навіть отримав золоту медаль на кінофестивалі у Лос-Анджелесі за найкраще виконання чоловічої ролі Івана Орлюка у «Повісті полум’яних літ». Микола Вінграновський – режисер-постановник  художніх та документальних фільмів: «Берег надії», «Дума про Британку», «Климко», «Тихі береги», «Довженко», «Галич – столиця Данила Галицького», «Чигирин – столиця гетьмана Богдана Хмельницького» та інших.

               Перші вірші опублікував 1958 року.  Він автор поетичних книжок «Атомні прелюди», «Сто поезій», «Поезії», «На срібнім березі», «Київ», «Губами теплими і оком золотим», «Цю жінку я люблю».

               А ще Вінграновський відбувся і як талановитий дитячий автор, хоч багато митців стверджують, що «вірші його ніякі не дитячі, вони про всіх, і для всіх». І все ж у його творчому доробку є збірки для дітей: «Літній ранок», «Літній вечір», «Ластівка біля вікна», «На добраніч».  Саме за них  1964 року письменник був удостоєний Шевченківської премії.

               Є у Миколи Вінграновського і прозові твори для дітей та юнацтва: повісті «Сіроманець», «Первінка», «Кінь на вечірній зорі», оповідання «Женя», «Не дивись мені в спину», «Наш батько» та інші. Творчою вершиною митця є історичний роман «Северин Наливайко» про його улюбленого героя української історії.

                  Наш «літературний календар» познайомить вас, любі наші читачі, з Миколою Вінграновським – поетом, прозаїком,  кіномитцем. Запрошуємо   вас на абонемент для учнів 5 – 9 класів Дитячо-юнацької бібліотеки  Миргородської міської ради.

 

_____________________________________________________________________________________________________

«Слава козацька вічно жива»

         До Дня українського козацтва та Дня захисника України, що відзначається 14 жовтня, в Дитячо-юнацькій бібліотеці читального залу оформлено книжкову виставку «Слава козацька вічно жива». Вона присвячена історії виникнення козацтва в Україні, найбільш яскравим постатям Війська Запорізького та захисникам, що боронять країну в наш час.

   Читачам представлена історична, довідкова та художня література, яка дозволить зануритись у неймовірну атмосферу славних героїчних часів козацької доби, дізнатися, хто такі запорожці, про героїчну звитягу українських вояків, походи, життя  та побут козаків на Січі, про славні звичаї, традиції та легенди. А також  можна ознайомитися з подіями та героями сучасної незалежної України.

 

_____________________________________________________________________________________________________

 

                  Постать в історії

         Сьогодні, 29 вересня, виповнюється 155 років від дня народження  Михайла Сергійовича Грушевського (1866-1934) – видатного вченого світового рівня, творча спадщина якого близько двох тисяч праць з історії, історіографії, соціології, літератури, етнографії, археології, фольклору. Та Грушевський не тільки писав  наукові праці, він сам творив історію. У 1917 році став на чолі нової Української держави -  його було обрано головою Центральної Ради (1917-1918), яка в 1918 році проголосила Українську Народну Республіку (УНР). Завдяки цьому світ дізнався, що на землі існує Українська держава, президентом якої і був М.С.Грушевський.

           Михайло Грушевський  народився з генетичною любов’ю до України, і цією любов’ю були освячені всі його малі і великі справи. До його ювілею   на абонементі для учнів 5-9 класів Дитячо-юнацької бібліотеки Миргородської міської ради влаштовано виставку-вшанування «Великий українець: Михайло Грушевський»  книжки з якої познайомлять  кожного  з тим, як жив і творив заради України Михайло Сергійович Грушевський. Також до вашої уваги творча спадщина вченого.

    

_________________________________________________________________

 

« Україна від А до Я»

24 серпня 2021 року український народ відзначає 30-у річницю Незалежності України. Це головне державне свято на честь ухвалення Верховною радою УРСР Акту проголошення Незалежності України, підтверджену всенародним голосуванням 1 грудня 1991 року, що прийнято вважати датою утворення держави Україна в її сучасному вигляді.

Проголошення Акту Незалежності України відкрило нову сторінку в історії країни. На всіх етапах становлення український народ демонстрував національний дух і прагнення жити вільно і незалежно, у мирі та злагоді з іншими народами.

До уваги користувачів у відділах Дитячо-юнацької бібліотеки Миргородської міської ради влаштовано: книжкову виставку « Україна від А до Я»  (читальна зала), тематичний куточок «Україна: кроки історії»  (юнацький абонемент), тематична поличка «Вічно живи, Україно!»   (абонемент для учнів 5-9 класів),  де можна прослідкувати тисячолітню боротьбу українського народу за право мати свою державу.

 

 

$IMAGE12

 

 

___________________________________________

Copyright MyCorp © 2024
Зробити безкоштовний сайт з uCoz