ДИТЯЧО-ЮНАЦЬКА БІБЛІОТЕКА МИРГОРОДСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ 
Сценарії
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Календар
«  Червень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Архів записів
Друзі сайту
Вітаю Вас, Гість · RSS 13.06.2021, 00:08


С ц е н а р і й
літературної  години
«Я тьми в душі не маю»
до 120 річчя від дня народження М. Семенка.

Місце проведення­­­­­­­­­ с. Кибинці
Дата проведення  грудень 2012 р.
 (святково прибраний  зал, на сцені портрет М.Семенка і   відкритий перегляд літератури про його життя та діяльність « Мій рейд у вічність»

І ВЕД.   Полтавщина… Край урожайних ланів і неозорих лісів. Але не тільки природними багатствами славиться наш край.

ІІ ВЕД.  Чи так долі забажалося, чи це від бога, що земля полтавська з давніх – давен врожаїться талантами.

І ВЕД.   Одним з найврожайніших на таланти є Миргородський край. На миргородщині народились талановиті письменники, художники, співаки, музиканти, науковці й лікарі, і звичайно ціла плеяда поетів.

ІІ ВЕД.  Десятки і десятки імен поетів записано на сторінках історії нашого краю. Серед них і ім’я поета – футуриста Михайля Семенка.

І ВЕД.  Село Кибинці в ХІХ столітті називали «малоросійськими Афінами», завдяки першому українському театру, який організував Дмитро Трощинський. На початку ХХ століття село Кибинці прославив поет – футурист, творець і незмінний лідер українського футуризму Михайль Семенко. Адже саме тут він народився.

ІІ ВЕД.  Де б не був поет, завжди  пам’ятав своє рідне село. Багато віршів було присвячено рідним Кибинцям. Вірші ці ввійшли до циклу «Селянські Сатурналії».________(звучить вірш «Метелик»)

І ВЕД. Наприкінці вересня 1917 р. поет виїздить до Владивостока, де пробув майже 3 роки. Після повернення він пише вірш «Все село в білій куряві…» _______(звучить вірш)

ІІ ВЕД.  Відомим Михайль Семенко став тоді, коли проголосив себе футуристом. Що ж таке футуризм? Слово це походить від латинського футурум – що значить майбутнє. Футурист – це людина, яка вважала, що від старих, класичних творів літератури й мистецтва можна відмовитися, а замість них створити абсолютно нові. Такі погляди відстоювало багато європейських письменників на початку ХХ століття. Як футуристи розпочинали свою діяльність Микола Бажан, Юрій Яновський, Олекса Влизько, Велемир Хлебніков, Володимир Маяковський.

І ВЕД.  Новаторська поезія Маяковського справила неабияке враження на поета – початківця. Перші футуристичні вірші збірки Семенка «Дерзання», були написані саме в день виступу Маяковського в Петербурзькому психоневрологічному інституті. З життєвим і творчим доробком Вас познайомить ______(йде розповідь)

ІІ ВЕД.  Михайль Семенко умів організувати навколо себе людей. Був, як то кажуть, заводієм. Молодечий запал, хлоп’яча задеркуватість допомогли йому зібрати навколо себе гурт однодумців. У 1919 році він створює осередок «Фламінго», який видає альманахи, зокрема «Альманах трьох», журнали – один із них називався «Універсальний журнал» пізніше журнал «Нова генерація», книги. Був людиною надзвичайно талановитою і працьовитою.

І ВЕД.  Протягом двадцяти років Михайль Семенко видав більше тридцяти книг. У них зафіксовано майже все, чим жила наша країна в перші два десятиліття після перемоги Великої Жовтневої соціалістичної революції.
З інформаційним оглядом літератури вас познайомить _______(йде розповідь)

ІІ ВЕД.  В ранніх поезіях ми бачимо романтичний характер замріяного сільського юнака, охопленого хвилюючим передчуттям щастя і творчості, та не впевненого в тому, куди кличе його натхнення.

І ВЕД.  По суті Михайль Семенко завжди залишається хлопчиськом. Одні легше призвичаюються в житті, інші ж воліють все переробити по – своєму. Ці люди важко прощаються з дитинством і юністю. Одним з кращих віршів дитячого періоду є вірш «Поет» його прочитає ________(звучить вірш).

ІІ ВЕД.   Характерною поезією юнацького періоду творчості  є вірш «Я хочу…» ________(звучить вірш).

ІІ ВЕД.  Колись поет Василь Чумак написав гумористичну п’єску, в якій зобразив своїх товаришів дітьми. Так от у ній відомий вам Павло Тичина ходить зі скрипкою, камертоном і дудкою, Михайль Семенко – розбишака, крикун, насмішкуватий.

І ВЕД.  З дитинства поет, захоплюється музикою. Співанки, почуті в дитинстві розвили любов до музики. Михайль навчався грі на скрипці. На ранніх фотографіях юний Семенко зображений зі скрипкою в руках. Як згадують його сучасники Михайль Семенко був віртуозним скрипалем.
(виконується твір у супроводі скрипки)

ІІ ВЕД.  Відколи Семенко став футуристом, він всіляко намагався форсувати ствердження в українській поезії образної стихії міста. Місто стає центром Семенкової лірики. Крізь побут міста побачив він і Людину, і Революцію, і Майбутнє. Атрибути міста глибоко проникли в образ, метафору його віршів. Асфальт, скло, електричне світло, трамваї та автомобілі, вокзали, бетонні мости, заводські труби, катери й портові крани, запах бензину – все це не лише нові поняття, а й нове лексичне середовище, в якому живе й рухається поетова думка.
Самим яскравим прикладом футуризму є вірш «Місто»­­­­­­_______(звучить вірш)

І ВЕД.  Михайло Семенко належав до яскравої авангардистської течії, до українського футуризму, витоки якого і треба шукати в його поетичних творах. Він руйнував, щоб з уламків звести нову будову.

ІІ ВЕД.  Мабуть, в українській поезії не було більш оригінального поета, ніж Михайль Семенко, котрий своєю авангардною творчістю значно розсунув обрії вітчизняної літератури, не перестаючи епатувати цінителів мистецтва парадоксальністю і екстравагантністю.
Жителі села шанують поета, люблять його творчість, присвячують йому свої вірші. ________(виступ краєзнавця)

І ВЕД.  До 100 – літнього ювілею вдячні односельці встановили меморіальну дошку на стінах будинку культури. Кибинчани шанують своїх талановитих і видатних земляків і свіча пам’яті Михайлу Семенку ніколи не згасне. ( на сцену виходять діти з запаленими свічками і звучить пісня Наталії Май «Гори, гори моя свіча»)


                     Сценарій підготувала
                     директор  Миргородської ЦБС  Ніна  Бер’якіна  
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Сценарій

літературної години

«Майстер сміху»

до 100 річчя від дня народження В. Безорудька.Місце проведення с. Хомутець
Дата проведення лютий 2013 р.
(святково прибраний зал, на сцені портрет В. Безорудька і книжкова виставка - персоналія про його життя та творчість «І душевний, і талановитий»І ВЕД.  Світ сміху – це особливий світ. Світ у якому ваші очі, затуманені сльозами і горем, несподівано починають сміятися. Тобі, як кажуть у народі, не до сміху, а ти смієшся. Смієшся щоб жити. Смієшся, щоб твої вороги плакали.

ІІ ВЕД.  Коли я думаю про наш Український народ, його багато страждальну історію, його добру душу, його ліричність, то гадаю, він вижив, незважаючи ні на які історичні лихоліття, саме тому, що сміявся. _______(звучить вірш  Миколи Карпенка «Вишневий сміх»)

І ВЕД.  Якось в Ірпінському будинку творчості Олександр Іванович Ковінька з патріотичною гордістю сказав, що на Полтавщині налічується 80 письменників – гумористів.

ІІ ВЕД.  Вісімдесят! Це ж тільки ті, яких пощастило виявити, котрі пишуть. А скільки тих, що ніколи й за ручку не бралися, а потішають земляків своїми гострими жартами та дотепами.

І ВЕД.  Можна сміливо твердити, що після вирощування пшениці та буряків найпоширеніша «галузь» на Полтавщині це – гумор з сатирою в парі.

ІІ ВЕД.  Спадкоємцем славетних земляків своїх є, і Віктор Безорудько. Не порушуючи традицій, він увійшов у нашу літературу скромно, але впевнено та надійно.

І ВЕД.  Народився Віктор Григорович Безорудько
 16 лютого 1913 року в с. Хомутець в сім’ї мірошника. А з 1923 року батьки його стали мешканцями Лубен.

ІІ ВЕД.  Після закінчення школи працює у ливарному цеху заводу «Комунар», а з 1929 по 1931роки навчається в Харківському поліграфічному інституті. 1933 року стає співробітником газети «Червона Лубенщина», де з’являються його перші художні твори, зокрема фейлетони, які він підписував псевдонімом Віктор Толстовський.

І ВЕД.  Ось як говорив сам Віктор Григорович про початок своєї гумористичної кар’єри:

ІІ ВЕД.  «Як розпочав я працювати в «Червоній Лубенщині», то що й як не напишу, редактор каже «Добре» - і в корзину. Нарешті настрочив я фейлетона, поклав редактору на стіл і пішов ловити рибу. Все одно, думаю, перекваліфіковуватись на кербуда. Аж гульк: наступного дня розкриваю газету, дивлюсь - мій фейлетон. Звідси все й почалося.  _______ (звучать уривки з фейлетону у виконанні місцевого поета гумориста)

І ВЕД.  Але шпальти газети стали для автора тісні. І скоро не було вже майже жодного журналу чи часопису, де б не з’являлося його ім’я, російський «Крокодил», «Огонек», українські «Перець», «Україна» та інші.
ІІ ВЕД.  Перша книга фейлетонів та гуморесок, яка називалась, «Онопрій Мінімум» вийшла в 1957 році, коли письменнику було 44 роки.

І ВЕД.  Хто ж літературні герої сатирика Віктора Безорудька? Це ті ж старі наші знайомі, з якими ми вже зустрічалися на сторінках творів його  соратників. Ось вони: шахраї, симулянти, спекулянти, дурисвіти, пройдисвіти, злодії, користолюбці і міщани. Зараз пропонуємо вам декілька гуморесок _________(звучать гуморески Віктора Безорудька )

ІІ ВЕД.  Окрилений успіхом і вже як член Спілки письменників України (прийняли в 1958 році) Віктор Григорович ще з більшою серйозністю продовжує працю, розширюючи коло тем і вдосконалюючи майстерність. Одна за одною виходять його книги.

І ВЕД.  «Феномен» 1959 р. «Гуморески» 1961р., «Солом’яний капелюх» 1964 р., «Рятуйся хто може»
1964 р., «Три мушкетери з Сухих Млинців» 1975 р. 1966 році в журналі «Дніпро» Віктор Безорудько опублікував сатирично – фантастичний роман «Нейтрино залишиться в серці» окреме видання 1968 року.

ІІ Вед.  «Нейтрино залишається в серці» автор зве цей роман сатирично – фантастичним, проте персонажі його мають цілком реальну життєву основу. Всі герої в ній позитивні , злегка шаржовані, від чого вони стають тільки привабливішими. Головний герой роману завідувач відділу кадрів інституту Чубарик. Це – закостенілий бюрократ, не людина а робот, основне для нього не сама людина, а «бамажка» в її характеристиці.

І ВЕД.  Повість «Перше побачення» вийшла з друку в 1962 році. За цією повістю разом з письменником Петром Лубенським був написаний сценарій кінокомедії «Перший хлопець». Фільм поставив нині знаменитий, а тоді початкуючий кінорежисер Сергій Параджанов на кіностудії ім.. Довженка. І мрія «встругати»  щось таке щоб розсмішити мільйони, збулася. За даними кінопрокату фільм переглянуло 13 мільйонів глядачів._____(переглядають кадри з фільму)

ІІ ВЕД.  Із кожною своєю книгою, Віктор Безорудько піднімався на новий творчий виток. Багато дала йому багаторічна дружба з письменниками Олесем Донченком, Остапом Вишнею, Володимиром Маликом, Петром Лубенським, поетесою Надією Хоменко.

І ВЕД.  Разом вони любили рибалити, відпочивати, працювати, любили українську народну жартівливу пісню. Пропонуємо вам послухати кілька пісень _______(звучать українські жартівливі пісні)

ІІ ВЕД.  Пером гумориста водила любов до людей і бажання втішити й лікувати людей сміхом. А його персонажі однакові по суті навіть й у наш час. За кордоном у письменника був теж вдячний читач. Кращі твори Віктора Безорудька виходили в перекладі російською, білоруською, литовською, болгарською, сербохорватською мовами.

І ВЕД.  Помер гуморист в 1985 р. на 73 році життя після тяжкої невиліковної хвороби. Похований в місті Лубни де працював і жив все своє життя.

ІІ ВЕД.  Ось і закінчилась наша коротка літературна зустріч  з земляком, гумористом, який народився в
с. Хомутець. А ми сподіваємось, що в такому прекрасному, багатому на таланти краї народиться ще не один письменник, поет, гуморист.Сценарій підготувала, директор  Миргородської ЦБС  Ніна Бер’якіна
Copyright MyCorp © 2021
Зробити безкоштовний сайт з uCoz